29. Yaz Olimpiyat Oyunları, kırılan dünya rekorları açısından oldukça verimli geçti ve 4 dalda tam 36 dünya rekoru kırıldı.

36 dünya rekorunun kırıldığı oyunlarda, bu rekorların 25'inin yüzmeden gelmesi dikkati çekti. Yüzmedeki 25 rekorun yanısıra atletizmde 5, bisiklet pist yarışlarında 2 ve halterde de 4 dünya rekoru kırıldı.

Oyunların 8 altın madalyayla ''flaş'' sporcusu olan ABD'li yüzücü Micheal Phelps, bireysel olarak 4, ABD Milli Takımı ile birlikte de 3 dünya rekoruna imza atarken, 1 yarışında ise yalnızca olimpiyat rekoru elde etti.

Pekin-2008'in Phelps'den sonraki en göze batan sporcusu olan Jamaikalı Usain Bolt ise 100, 200 ve 4x100 metrelerde 3 altın madalya kazanırken, bu kategorilerde 2 bireysel, 1 de milli takımıyla birlikte dünya rekoruna imza attı ve bu başarıya ulaşan oyunlar tarihindeki ilk atlet unvanını aldı.

Bu arada yüzmedeki dünya rekorlarının birinin de erkekler 4x100 metre serbest bayrak yarışması sırasında, Avustralya Milli Takımı'nın havuza giren ilk sporcusu olan Eamon Sullivan tarafından 47.05 saniyeyle kırılması da ilginç bir olay olarak dikkati çekti.

Oyunlarda kırılan dünya rekorlarının listesi şöyle:

-ATLETİZM-

Erkekler 100 metre: 9.69 - Usain Bolt (Jamaika)

Erkekler 200 metre: 19.30 - Usain Bolt (Jamaika)

Erkekler 4x100 metre bayrak: 37.10 - Jamaika (Carter, Frater, Bolt, Powell)

Bayanlar 3 bin metre engelli: 8.58.81 - Gulnara Galkina-Samitova (Rusya)

Bayanlar Sırıkla Yüksek Atlama: 5.05 - Yelena İsinbayeva (Rusya)

-BİSİKLET PİST YARIŞMALARI-

Erkekler Takım Takip: 3.53.314 - İngiltere (Clancy, Thomas, Manning, Wiggins)

Erkekler Takım Takip: 3.55.202 - İngiltere (Clancy, Thomas, Manning, Wiggins)

-HALTER-

Bayanlar 69 kilo: 286 kilo (toplam) - Liu Chuhong (Çin Halk Cumhuriyeti)

Bayanlar artı 75 kilo: 326 kilo (toplam) - Jang Mi-Ran (Güney Kore)

Erkekler 85 kilo: 394 kilo (toplam) - Andrei Rybajou (Belarus)

Erkekler 105 kilo: 436 kilo (toplam) - Andrei Aramnau (Belarus)

-YÜZME-

Bayanlar:

100 metre sırtüstü yarı finalinde Zimbabveli Kirsty Coventry (58.77)

200 metre serbest seçmelerinde İtalyan Federica Pellegrini (1.55.45)

200 metre serbest finalinde İtalyan Federica Pellegrini (1.54.82)

200 metre kurbağalama finalinde ABD'li Rebecca Soni (2.20.22)

200 metre kelebek finalinde Çinli Liu Zige (2.04.18)

200 metre karışık finalinde Avustralyalı Stephanie Rice (2.08.45)

200 metre sırtüstü finalinde Zimbabveli Kirsty Coventry (2.05.24)

400 metre bireysel karışık finalinde Avustralyalı Stephanie Rice (4.29.45)

4x200 metre serbest bayrak finalinde Avustralya (7.44.31)

800 metre serbest finalinde İngiliz Rebecca Adlington (8.14.10)

4x100 metre karışık bayrak finalinde Avustralya (3:52.69)

Erkekler:

100 metre kurbağalama finalinde Japon Kosuke Kitajima (58.91)

100 metre serbestte, 4x100 serbest bayrak yarışı finalinde Avustralyalı Eamon Sullivan (47.24)

100 metre sırtüstü finalinde ABD'li Aaron Peirsol (52.54)

100 metre serbest yarı finalinde Fransız Alain Bernard (47.20)

100 metre serbest yarı finalinde Avustralyalı Eamon Sullivan (47.05)

200 metre serbest finalinde ABD'li Michael Phelps (1.42.96)

200 metre sırtüstü finalinde ABD'li Ryan Lochte (1.53.94)

200 metre kelebekte ABD'li Michael Phelps (1.52.03)

200 metre bireysel karışık finalinde ABD'li Michael Phelps (1.54.23)

400 metre bireysel karışık finalinde ABD'li Michael Phelps (4.03.84)

4x100 metre serbest bayrak yarışı seçmelerinde ABD (3.12.23)

4x100 metre serbest bayrak yarışı finalinde ABD (3.08.24)

4x100 metre karışık bayrak yarışı finalinde ABD (3.29.34)

4x200 metre serbest finalinde ABD (6.58.56)

CANLI SKORLAR
23:33 Internacional - Atletico Mineiro 1-1 90
Internacional
1-1
Atletico Mineiro
  • 43 Alan Henrique Costa
  • 28 Andres D'Alessandro
  • 23 Fabricio Silva
  • 22 Charles Aranguiz
  • 21 Rafael Moura
  • 24 Dodo
23:31 Santiago Wanderers - Nublense 2-1 78
Santiago Wanderers
2-1
Nublense
  • 55 Jorge Luna
  • 41 Roberto Gutierrez
  • 11 Ezequiel Luna
  • 7 Agustin Repetto
  • 88 Jose Rojas
  • 62 Sebastian Varas
  • 55 Emanuel Croce
  • 40 Boris Sagredo
PUAN DURUMU
S.Lig 1.Lig İng İsp Alm İta Fra
Takım Adı O G B M P Av
1 Fenerbahçe 9 6 1 2 19 4
2 Galatasaray 10 6 1 3 19 -2
3 Mersin İ.Y. 10 5 2 3 17 4
4 Beşiktaş 9 5 2 2 17 2
5 Trabzonspor 10 3 6 1 15 3
6 Gaziantepspor 9 4 3 2 15 1
7 Akhisar Bld. 10 4 3 3 15 0
8 İstanbul Başakşehir 10 3 5 2 14 8
9 Bursaspor 9 4 2 3 14 6
10 Kasımpaşa 9 3 4 2 13 2
11 Gençlerbirliği 9 3 3 3 12 2
12 Ç. Rizespor 10 2 4 4 10 -4
13 Erciyesspor 9 1 6 2 9 -1
14 Konyaspor 9 2 3 4 9 -2
15 Eskişehirspor 9 1 5 3 8 -4
16 Kard. Karabük 9 2 1 6 7 -3
17 Sivasspor 9 1 3 5 6 -6
18 Balıkesirspor 9 1 2 6 5 -10
Ayrıntılı Puan Durumu
Aç / Kapat